ciddimevzu

RoarMag yayın hayatına son verdi; o zaman yeni ufuklara!

Canımızın içi e-dergilerden RoarMag on yıldan fazla süren yayınına son verdiğini duyurdu. “On yılı aşkın bir süredir devam eden bağımsız yayıncılık ve medya aktivizminin ardından yeni ufuklar keşfetmek üzere makas değiştiriyoruz.” açıklaması yapan RoarMagcı canparelerin “kapanış duyurusu”nu paylaşıyoruz. Işınlanın!

KAPANIŞ DUYURUSU

RoarMag kapanıyor fakat mücadele devam ediyor!

On yılı aşkın bir süredir devam eden bağımsız yayıncılık ve medya aktivizminin ardından yeni ufuklar keşfetmek üzere makas değiştiriyoruz.

On yıldan biraz daha uzun bir süre önce, dünya finansal krizin yıkıntılarından yeni yeni çıkarken, iki Hollandalı adam Amsterdam’da bir apartman dairesinde bir araya geldi ve bir misyona doğru yola çıktı: ortaya çıkan küresel ayaklanma dalgasını kapsayacak bir çevrimiçi platform oluşturmak.

2011 baharıydı: Tunuslu ve Mısırlı devrimciler diktatörlerini henüz devirmişlerdi, İspanya ve Yunanistan’da kemer sıkma karşıtı protestolar başlamıştı ve Occupy hareketi yakında dünyayı kasıp kavuracaktı. Bu tarihi gelişmelerin derinlemesine ele alınmasına ve eleştirel analizine acil ihtiyaç vardı, ancak bunu sağlayabilecek çok az yayın organı vardı. İşte bu bağlamda biz (iki Hollandalı), gerçek demokrasi için verilen küresel mücadeleye tabandan perspektifler sunmaya adanmış yeni bir aktivist yayın kurmaya karar verdik. Buna Reflections on a Revolution – ya da ROAR adını verdik.

Sonraki yıllarda bu aktivist yayın, çeşitli katılımcılardan oluşan bir topluluk ve giderek büyüyen uluslararası bir okuyucu kitlesiyle gelişen bir çevrimiçi dergiye dönüştü. Gönüllüler olarak kısıtlı bir bütçeyle çalışarak sekiz tematik basılı sayı, dört özel çevrimiçi sayı, düzinelerce film ve dünyanın dört bir yanından yazarların uzun süredir okunan binden fazla makalesini yayınladık. Tüm bu içeriğe, Creative Commons lisansı altında, reklam veya ödeme duvarı olmaksızın web sitemizden her zaman ücretsiz olarak erişilebildi. Bunların çoğu başka yerlerde de çevrildi ve/veya yeniden yayınlandı.

Geriye dönüp baktığımızda, tüm bunları dünya tarihinin böylesine kritik bir döneminde yapabildiğimiz için son derece minnettarız. Bu çalkantılı on yıl boyunca yayını sürdürmeyi başarmış olmamız, on yıldan uzun bir süre önce yola ilk çıktığımızda sahip olduğumuz beklentilerin çok ötesindeydi. Açıkçası, yazarlarımızın katkıları ve ROAR okuyucuları ve bağışçıları olarak sizlerin sürekli desteği olmadan bunların hiçbiri mümkün olamazdı. Yıllar boyunca milyonlarca kişi web sitemizi ziyaret etti ve içeriğimizi paylaştı, binlerce kişi basılı sayılarımıza abone oldu ve yüzlerce kişi Patreon sayfamıza bağışta bulundu. Projemize gösterilen bu beklenmedik ilgi karşısında her zaman inanılmaz derecede alçakgönüllü olduk. On yılı aşkın bir süredir devam etmemizi sağlayan tek şey buydu.

Bugün, bu uzun yolculuk nihayet sona eriyor. ROAR’ın aktif bir yayın olarak yayın hayatına son verdiğini üzüntü ve gurur karışımı bir duyguyla duyuruyoruz. On yılı aşkın bir süredir devam eden çalışmalarımızın ardından, yeni bir başlangıç yapma zamanının geldiğini düşünüyoruz: enerjimizi heyecan verici yeni mücadelelere harcamadan önce nefesimizi tutma ve yeni ufuklar keşfetme fırsatı. Gelecekteki projelerimizin ne şekilde olacağından henüz emin değiliz, ancak gelecekteki faaliyetlerimizden haberdar olmak isterseniz, lütfen buradan e-posta listemize kaydolmaktan çekinmeyin.

Neyse ki, 2022’deki bağımsız medya ekolojisi, 2011’de ilk başladığımız zamankinden çok daha canlı ve çok daha çeşitli bir yer. Yeni nesil radikal yazarların ve medya aktivistlerinin bu ortamda gelişmeye devam edeceğinden eminiz. Geçmişte ROAR okumaktan keyif aldıysanız, lütfen gelecekte bu yeni taban girişimlerinden bazılarını desteklemeyi düşünün. Önümüzde uzanan tarihi krizleri aşmak için onlara gerçekten ihtiyacımız var. Bu arada, yeni bir yayıncılık projesi başlatma konusunda ciddi olan ve tavsiye arayan yoldaşlarla her zaman konuşmak isteriz. Bizimle info@roarmag.org adresinden iletişime geçmeniz yeterli.

Bu arada, kalan fonlarımızı bu web sitesini toplumsal hareketler ve radikal siyaset üzerine on yıllık düşünceleri kapsayan çevrimiçi bir arşiv olarak korumak için kullanıyoruz. Araştırmacıların ve örgütçülerin en alakalı içeriğimizi bulmalarını kolaylaştıracak gelişmiş bir kullanıcı deneyimi üzerinde çalışıyoruz. Bu ROAR arşivini (tüm içeriğimizle birlikte) en az bir on yıl daha – ve umarız çok daha uzun süre – çevrimiçi tutmaya kararlıyız.

Yıllar boyunca, yolculuğumuzda her biri projeye eşsiz ve paha biçilmez katkılarda bulunan çok sayıda yol arkadaşımızı ağırlama ayrıcalığına sahip olduk. Bojan Kanižaj, Bojan Opačak, Mario Janković, Carlos Declós, Leonidas Oikonomakis, Jelle Bruinsma, Marianne Maeckelbergh, Brandon Jourdan, Mirko Rastić, Zoran Svilar, Tanya Andrusieczko, Kai Heron, Eleanor Finley ve Liam Hough’un yardım ve destekleri olmasaydı ROAR bugün olduğu gibi bir yayın olamazdı. Her birinize büyük bir şükran borçluyuz.

Projeye olan inançları sayesinde ROAR’ın son birkaç yıldır ayakta kalmasını sağlayan Transnational Institute’den Fiona Dove ve Nick Buxton’a özel bir teşekkürle bitirmek istiyoruz. Ve dergiye gösterdiğiniz ilgi için tüm okuyucularımıza tekrar teşekkür ederiz.

Sokaklarda görüşmek üzere!
Dayanışma içinde,
Joris & Jerome

Gönder gitsin